Wiele osób nie jest świadomych, czy winda, do której codziennie wchodzi, jest opcją elektryczną, czy hydrauliczną. Nie ma też zwykle jak się tego dowiedzieć – cały mechanizm jest niewidoczny dla pasażera. Jak się jednak okazuje, obie wersje mają swoje wady i zalety, które warto znać przed postawieniem na jedną z nich. O czym dokładnie trzeba pamiętać?
Jakie rodzaje wind osobowych wyróżniamy?
Określenia takie, jak hydrauliczna bądź elektryczna, nakreślają pewien obszar, jednak nie dookreślają dokładnego funkcjonowania danej jednostki. Obie te formy posiadają wiele podtypów, które warto przybliżyć.
Windy, a w zasadzie ich główna część, czyli dźwig, w wersji elektrycznej napędzany jest specjalnym silnikiem, który może być:
- bębnowy – wtedy cięgno nawijane jest na, pochodzący z nazwy, bęben,
- cierny – tutaj dochodzi do sprzężenia pomiędzy kołem ciernym a cięgnem.
W przypadku opcji hydraulicznych można wymienić m.in. opcje:
- z napędem bezpośrednim i pośrednim,
- symetryczne i asymetryczne,
- centralne i boczne.
Wszystko to pokazuje, że opcji jest naprawdę wiele, a każdy szanujący się producent wind powinien je mieć w swojej ofercie. Warto spojrzeć na ich zastosowanie, wady oraz zalety. W ten sposób wybór będzie prostszy.
Windy elektryczne – co je cechuje?
Działając na zasadzie przeciwwagi, windy te są z założenia energooszczędne, jednocześnie kosztując przy tym więcej, niż ich odpowiedniki. Co jeszcze warto o nich widzieć?
Jeśli chodzi o konserwację i pielęgnację, windy te mogą nie potrzebować maszynowni, mają też mniejszy rozmiar silnika, a w tym wszystkim nie ma konieczności używania smarów i olejów. Zazwyczaj modele te są bardzo ciche, co jest szczególnie ważne w budynkach mieszkalnych, jak i biurowcach. Łączy się to z komfortem jazdy zarówno dla użytkowników, jak i osób pobocznych. Sprawdzą się najlepiej w wieżowcach, gdyż ich szybkość pozwala na sprawne przemieszczanie się pomiędzy piętrami.
Jakie korzyści przynoszą windy hydrauliczne?
Modele te są najczęściej prostsze w montażu i lepiej poradzą sobie z dużymi ciężarami – często pozwalają na transport nawet tony obciążenia. Opcje te są jednocześnie tańsze, przez co spotyka się je w Polsce znacznie częściej. Co ważne, sprawdzają się dobrze tylko w niższych budynkach, które nie przekraczają 6 pięter – powodem tego jest ich stosunkowo niska prędkość.
Którą windę wybrać?
Warto spojrzeć na kilka ważnych aspektów, a przede wszystkim na:
- maksymalny udźwig,
- ilość dostępnej przestrzeni,
- monitoring,
- klimatyzację,
- lustra i inne dodatki.
Aby jednak uzyskać pewność co do funkcjonalności wybranej windy, warto postawić renomowanego producenta wind, takiego jak firma Lift Service http://www.lift.pl/. Jest to marka, która już od lat dostarcza wysokiej jakości usług dla swoich licznych klientów. Stawia na sprawdzone, a także innowacyjne metody, doradzając w wyborze wszelkiego rodzaju wind. Pamiętaj jednak, że wiele zależy od Twoich potrzeb, przez co komunikacja jest kluczem do osiągnięcia sukcesu i trafnego wyboru na lata.